Hogyan kell kiszámítani a véralkoholszintet?
A véralkoholszint kiszámítása fontos tényező a mérgezettségi szint meghatározásában. Ennek hatékony kiszámításához több elemet is figyelembe kell venni, például az Ön súlyát, nemét, azt, hogy hány italt ivott, és hogy mennyi idő telt el az utolsó ital óta.
Widmark formula
A Widmark-képlet egy olyan egyenlet, amelyet egy személy becsült véralkohol-koncentrációjának kiszámítására használnak alkoholtartalmú italok fogyasztása után.
Az 1932-ben Erik Widmark által kifejlesztett módszer az egyik legpontosabb és legszélesebb körben használt módszer egy személy véralkoholszintjének, valamint elméleti mérgezési szintjének meghatározására. Számos tényezőt vesz figyelembe, többek között az anyagcsere és a felszívódás sebességét, a testsúlyt és az elfogyasztott mennyiséget. Alkalmazása után a kapott eredmények alapján megállapítható, hogy az egyén elérte-e a vezetéshez vagy bármely más, az alkoholfogyasztással kapcsolatos tevékenységhez megengedett határértéket.
Mint ilyen, alapvető erőforrásként szolgál annak biztosításához, hogy az egyének ne hozzák magukat veszélyes helyzetekbe a mérgezési szintek tekintetében.
A Widmark-képlet a következő:
Véralkoholszint = [ (elfogyasztott alkohol grammban / (testsúly grammban x r) ] * 100
r = 055 (nők)
r = 0,68 (férfiak)
Hány ital kell hozzá?
Annak megismerése, hogy hány italra kell korlátoznia magát ahhoz, hogy egy adott véralkoholszintet elérjen, bonyolult lehet, és számos tényezőtől függ. Fontos megérteni, hogy az alkoholfogyasztás során az elfogyasztott italok számával az alkoholszint gyorsan emelkedhet.
Az Ön alkoholszintje például 5 ital után számos tényezőtől függ, például a nemtől, a testsúlytól és a testmérettől, valamint a fogyasztás mértékétől. Általánosságban elmondható, hogy 5 ital körülbelül 0,105%-os véralkoholszintet eredményezhet egy 95 kg-os férfi vagy 0,171%-ot egy 70 kg-os nő esetében, ami extrém mérgezést jelez.
Véralkoholszint-táblázat
Az alábbiakban felsoroljuk, hogy mennyi italt kell elfogyasztania ahhoz, hogy elérje a hozzávetőleges véralkoholszintet.