Mis on inflatsioon?
Inflatsioon on majanduslik mõiste, mis seletab valuuta devalveerimist aja jooksul, mis tuleneb turuhindade tõusust. Lihtsamalt öeldes kirjeldab inflatsioon kaupade ja teenuste üldiste hindade tõusu majanduses teatud aja jooksul.
See võib tekkida erinevatel põhjustel, näiteks rahapakkumise suurenemise või tootmise vähenemise tõttu.
Põhimõtteliselt tekib inflatsioon siis, kui nõudlus toodete järele on suurem kui nende toodete pakkumine turul, mis lõppkokkuvõttes toob kaasa kulude suurenemise tarbijate jaoks.
Inflatsiooni mõju võib mõjutada tervet majandust ja isegi stagflatsiooni, kui seda ei hallata nõuetekohaselt. Valitsused kasutavad inflatsioonile suunatud poliitikat ja muid inflatsiooni vastu võitlemise meetmeid, nagu intressimäärade kohandamine või raha käibelt kõrvaldamine, et säilitada hinnastabiilsust ja võidelda inflatsiooni negatiivsete tagajärgedega.
Seda mõõdetakse tavaliselt tarbekaupade ja teenuste, näiteks toidu või eluaseme ostukorvi maksumuse jälgimisega mitme aasta jooksul.
Kui inflatsioon suureneb, suureneb ka tarbijate ostujõud, kuid see vähendab ka nende säästusid, kui nad ei investeeri varadesse, mis suudavad inflatsiooniga sammu pidada. Lõppkokkuvõttes mõjutab inflatsioon kõiki majanduses osalejaid ja mängib olulist rolli rahapoliitika kujundamisel.
Millised on inflatsiooni suurenemise põhjused?
Inflatsioon on viimastel aastatel mitmete tegurite tõttu tõusnud. Üks peamisi põhjusi on tootmiskulude kasv. See on tingitud tooraine- ja energiahindade tõusust, mida on põhjustanud tugev ülemaailmne nõudlus.
Teine oluline inflatsioonitegur on olnud palgad, mis on viimastel aastatel kasvanud kiiremini kui inflatsioon. Ja teine inflatsioonile kaasa aitav tegur on rahaprintimine, eriti seoses nakkushaiguste pandeemiaga.
Kui raha on rohkem ringluses, muutub selle väärtus väiksemaks ja hinnad tõusevad. Selle tulemuseks on inflatsioonisurve, kuna inimesed püüavad oma raha kulutada enne, kui see kaotab oma väärtust. See on toonud kaasa kodumaise ostujõu suurenemise ja vastava inflatsiooni kasvu.
Inflatsioon kui kaua see kestab?
Inflatsioon on viimastel aastatel olnud tõusuteel. Kuigi inflatsioonil võib olla mõningaid eeliseid, võib see olla majandusele ka kahjulik. Inflatsioon võib kesta väga erineva pikkusega. Inflatsioon võib kesta paar kuud või aastaid.
Kuigi inflatsioon on normaalne, võib see olla problemaatiline, kui see kestab pikka aega. inflatsioon vähendab raha ostujõudu, mis võib viia kaupade ja teenuste kõrgemate hindadeni.
Inflatsiooni põhjustavad sageli mitmesugused tegurid, sealhulgas elukalliduse tõus, nafta või muude kaupade hinnatõus. Kui inflatsiooniga ei tegelda, võib sellel olla tõsiseid tagajärgi majandusele.
Meie kalkulaatorid
Inflatsioonikalkulaator - Sisestage hind ja arvutage, kuidas see hind kohandub vastavalt inflatsioonile teatud aja jooksul. Näiteks, kui palju maksaks toode, mis maksab 4 Euro (Estonia) 1995. aastal 20 aastat hiljem?