Kaloripiirangute riskid

toit taldrikul

Kaloripiiranguid on juba ammu propageeritud tervise ja pikaealisuse parandamiseks. Kuigi kaloraaži vähendamine võib kaasa tuua kaalulanguse ja muud kasu tervisele, on piiravatel dieetidel ka võimalikud riskid. Selles artiklis uuritakse kaloripiirangu ohtude taga olevaid tõendeid ja antakse praktilisi soovitusi neile, kes kaaluvad seda lähenemisviisi parema tervise saavutamiseks.

Sissejuhatus kaloripiirangusse

Kaloripiirang on dieet, mis vähendab kaloraaži, sageli madalamale tasemele, kui on soovitatav optimaalse tervise saavutamiseks. See lähenemisviis põhineb ideel, et kaloraaži vähendamine toob kaasa kehakaalu languse, parema ainevahetuse ja lõppkokkuvõttes parema tervise.

Kuigi kaloripiiranguid on uuritud juba aastaid, on tõendid selle tõhususe kohta endiselt vastuolulised. Mõned uuringud on näidanud, et kalorite piiramine võib viia kaalulanguse ja ainevahetusnäitajate paranemiseni. Seevastu teised ei ole leidnud olulist kasu.

Arvestades neid vastuolulisi tulemusi, on oluline kaaluda kaloripiiranguga seotud võimalikke riske, eelkõige siis, kui seda rakendatakse pikema aja jooksul.

Kalorite piiramise võimalikud riskid

Kalorite piiramine võib põhjustada mitmeid võimalikke terviseriske, sealhulgas toitainete puudust, lihasmassi vähenemist ja aeglustunud ainevahetust.

Toitainete puudused

Üks peamisi kaloripiiranguga seotud riske on võimalik toitainete puudulikkus. Selle põhjuseks on see, et piiravad dieedid piiravad sageli tarbitavate toiduainete mitmekesisust ja kogust, mis viib optimaalse tervise jaoks vajalike oluliste toitainete puudumiseni.

Näiteks võivad piiravad dieedid põhjustada vitamiinide ja mineraalainete, näiteks B12, raua, kaltsiumi ja tsingi ebapiisavat tarbimist. See võib negatiivselt mõjutada üldist tervist, sealhulgas vähendada energiataset, nõrgestada immuunsüsteemi ja kahjustada kognitiivseid funktsioone.

Vähenenud lihasmass

Teine võimalik kaloripiiranguga kaasnev oht on lihasmassi vähenemine. See juhtub seetõttu, et kui kaloraaži vähendatakse, võib keha pöörduda lihaskoe poole kui energiaallikale, mis viib lihasmassi vähenemiseni. Vähenenud lihasmass võib negatiivselt mõjutada üldist tervist, sealhulgas vähendada jõudu ja liikuvust ning suurendada kukkumiste ja luumurdude riski eakatel täiskasvanutel.

Aeglustunud ainevahetus

Kalorite piiramine aeglustab ka ainevahetust, kuna keha püüab vähendada kalorite tarbimist, et säilitada energiat. Selline ainevahetuse aeglustumine võib muuta kaalulanguse pikaajalise säilitamise keerulisemaks ja võib isegi põhjustada kehakaalu taastumist.

Kokkuvõte

Kalorite piiramine võib kaasa tuua kehakaalu languse ja muud kasu tervisele. Siiski on oluline arvestada piiravate dieetidega seotud võimalike riskidega. Nende hulka kuuluvad toitainete puudus, lihasmassi vähenemine ja aeglustunud ainevahetus.

Kui te kaalute kalorite piiramist, on soovitatav teha koostööd tervishoiuteenuse osutaja või registreeritud dietoloogiga, et tagada, et teie toitumine on tasakaalustatud ja vastab kõigile teie toitumisvajadustele. Lisaks sellele on väga oluline jälgida regulaarselt oma tervist ja kehakoostist ning seda vajadusel kohandada.

Soovitused ohutuks kaloripiiranguks

Kui kaalute kalorite piiramist, on oluline läheneda sellele ohutult ja ratsionaalselt. Siin on mõned soovitused kaloraaži tervislikuks vähendamiseks:

  • Tehke koostööd tervishoiuteenuse osutaja või registreeritud dietoloogiga, et määrata kindlaks sobiv kaloraaž, mis vastab teie vajadustele ja eesmärkidele.
  • Keskenduge pigem toitaineterikaste toitude, näiteks puu- ja köögiviljade, lahja valgu ja täisteravilja söömisele, kui tervete toidugruppide väljajätmisele.
  • Lisage oma rutiini kehaline aktiivsus, et aidata säilitada lihasmassi ja säilitada ainevahetust.
  • Jälgige regulaarselt oma kehakoostist ja tehke vajaduse korral kohandusi, et tagada oma eesmärkide tervislik ja jätkusuutlik saavutamine.
  • Vältige piiravaid dieete, mis jätavad välja terveid toidugruppe, mis võivad põhjustada toitainete puudust.
  • Kaaluge toidupäeviku kasutamist, et jälgida oma kaloraaži ja tagada oma toitainete vajaduste täitmine.
  • Tehke oma toitumises järk-järgult muudatusi, mitte drastilisi kärpeid, et aidata oma organismil kohaneda ja vältida kahjulikke kõrvalmõjusid.

Oluline on meeles pidada, et kaloripiirangu puhul ei ole olemas kõigile sobivat lähenemisviisi ja see, mis sobib ühele inimesele, ei pruugi teisele sobida. Oluline on kuulata oma keha ja teha kohandusi, et tagada ohutu ja tasakaalustatud toitumine, mis vastab teie vajadustele ja eesmärkidele.

Kokkuvõttes võib kaloripiiranguga kaasneda kaalulangus ja muud kasu tervisele. Siiski on oluline läheneda sellele ohutult ja rahulikult. Tehes koostööd tervishoiuteenuse osutaja või registreeritud dietoloogiga, keskendudes toitaineterikkale toidule ja kaasates füüsilist aktiivsust, saate vähendada kaloraaži, et oma tervisele ja heaolule kasu tuua.

Kirjutas Elizabeth Liezel Elizabeth Liezel on personaaltreener ja fitnessinstruktor, kellel on doktorikraad Middle Tennessee State Universityst.

Seotud artiklid