Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi?
Obliczanie zawartości alkoholu we krwi jest ważnym czynnikiem w określaniu swojego poziomu upojenia. Istnieje kilka elementów, które pozwalają na skuteczne obliczenie tego wskaźnika, takich jak waga, płeć, ile drinków wypiłeś i ile czasu upłynęło od ostatniego drinka.
Formuła Widmarka
Formuła Widmarka to równanie stosowane do obliczania szacunkowego stężenia alkoholu we krwi osoby po spożyciu napojów alkoholowych.
Opracowana w 1932 roku przez Erika Widmarka, jest jedną z najdokładniejszych i najszerzej stosowanych metod określania poziomu alkoholu we krwi danej osoby, a także jej teoretycznego poziomu odurzenia. Bierze pod uwagę wiele czynników, w tym tempo metabolizmu i wchłaniania, masę ciała i spożytą ilość. Po zastosowaniu, dostarczone wyniki mogą być wykorzystane do oceny, czy dana osoba osiągnęła limit prawny do prowadzenia pojazdu lub jakichkolwiek innych czynności związanych z przyjmowaniem alkoholu.
W związku z tym, jest to istotne źródło informacji, aby zapewnić, że osoby nie stawiają się w niebezpiecznych sytuacjach związanych z poziomem upojenia alkoholowego.
Formuła Widmarka jest następująca:
Zawartość alkoholu we krwi = [ (spożyty alkohol w gramach / (masa ciała w gramach x r) ] * 100
r = 055 (kobiety)
r = 0,68 (mężczyźni)
Ile napojów trzeba wypić?
Wiedza o tym, ile drinków należy ograniczyć, aby utrzymać określony poziom alkoholu we krwi, może być skomplikowana i zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby zrozumieć, że podczas spożywania alkoholu, poziom alkoholu u danej osoby może gwałtownie wzrosnąć wraz z liczbą spożytych drinków.
Twój poziom alkoholu po wypiciu np. 5 drinków zależy od wielu czynników, takich jak płeć, masa i wielkość ciała oraz tempo spożywania alkoholu. Ogólnie rzecz biorąc, po 5 drinkach zawartość alkoholu we krwi może wynieść około 0,105% dla mężczyzny o wadze 95 kg lub 0,171% dla kobiety o wadze 70 kg, co wskazuje na skrajne upojenie.
Tabela zawartości alkoholu we krwi
Poniżej znajduje się lista ilości drinków, które należałoby spożyć, aby osiągnąć przybliżony poziom alkoholu we krwi.