Millised on erinevad võimalused alkoholi tarvitamise häirete raviks?
Alkoholism võib olla laastav seisund, mis võib põhjustada tõsist kahju teie tervisele ja vaimsele heaolule, samuti mõjutada suhteid, töövõimet ja üldist elukvaliteeti. Kui teie või keegi teie tuttav kannatab alkoholismi all, on oluline mõista, kui kaua võib taastumine aega võtta ja millised tegurid võivad seda protsessi mõjutada.
Kas alkoholi tarvitamise häire on haigus?
Hiljutised meditsiinilised uuringud on näidanud, et alkoholism on rohkem kui halb harjumus; see on bioloogiline haigus, mida iseloomustab võimetus lõpetada joomine vaatamata tõsistele tagajärgedele. See väljendub füüsilise sõltuvuse ja kontrollimatu iha alkoholi järele, mis võib viia destruktiivse käitumiseni isiklikus ja tööelus.
Meditsiinitöötajate ja teadlaste seas on nüüdseks kujunemas üksmeel, et alkoholi tarvitamise häiret tuleks pidada tegelikuks haiguseks, mitte lihtsalt enesekontrolli puuduseks või moraalseks puuduseks. Kuna teadlikkus sellest seisundist suureneb, on head võimalused, et paranevad ravivõimalused, et kannatajad saaksid elada normaalset elu ilma retsidiivi hirmuta.
Alkoholiprobleemi tunnused
On palju märke, et inimesel võib olla alkoholiprobleem. Üks peamisi näitajaid on see, kui inimese joomine segab regulaarselt tema elu ja kohustusi. Kui ta leiab, et tal on joomise tõttu raskusi kohustuste täitmisega tööl, koolis või kodus, võib see olla märk sellest, et ta ei suuda oma alkoholitarbimist õigesti juhtida.
Lisaks sellele peaksid sellised märgid nagu sagedane minestamine pärast joomist või vajadus üha suurema hulga jookide järele, et saavutada sama joobe tase, olema punased lipud võimalike alkoholiprobleemide kohta.
Need, kes kogevad ärevust, kui nad ei suuda juua või joovad isegi siis, kui see on nende tervisele kahjulik, võivad samuti ilmutada alkoholi kuritarvitamise märke. Igal juhul on oluline otsida neid hoiatusmärke enne, kui olukord veelgi eskaleerub.
Millised on alkoholi tarvitamise häire ravimeetodid?
Alkoholi tarvitamise häire puhul on saadaval mitmeid ravimeetodeid.
- Psühhoteraapia. See võib hõlmata individuaal-, grupi- või pereteraapiat ning võib aidata alkoholisõltuvusega inimestel mõista alkoholi tarvitamise aluseks olevaid probleeme ning arendada võimet tulla toime stressi ja vallandajatega.
- Ravimid. On mitmeid ravimeid, mis aitavad vähendada isu ja võõrutusnähte, sealhulgas disulfiraam, naltreksoon ja akamprosaat.
- Tugirühmad. Sellised programmid nagu Anonüümsed Alkohoolikud võivad pakkuda alkoholi tarvitamise häirega inimestele toetavat keskkonda, kus nad saavad jagada oma kogemusi ja saada toetust teistelt taastuvatelt inimestelt.
- Statsionaarne ravi. Raskema alkoholi tarvitamise häirega patsientide puhul võib olla vajalik statsionaarne ravi rehabilitatsioonikeskuses. See võib pakkuda struktureeritud keskkonda koos ööpäevaringse toetusega, et aidata inimestel läbi võõrutus- ja taastumisprotsessi.
- Terviklik lähenemine. Mõnedel alkoholi tarvitamise häirega inimestel võib olla kasulik lisada oma raviplaani täiendavaid ja alternatiivseid ravimeetodeid, nagu näiteks akupunktuur, massaaž või ravimtaimede kasutamine.
Oluline on märkida, et alkoholi tarvitamise häire kõige tõhusam ravi sõltub inimesest ja tema häire raskusastmest. Võib kuluda mõned katsed, et leida õige ravikombinatsioon, mis teie jaoks kõige paremini toimib.
Alkoholi tarvitamine raseduse ajal
Raseduse ajal alkoholi tarvitamise mõju võib olla tõsine ja isegi katastroofiline sündimata lapsele. Loote alkoholisündroom on peamine teadaolev ennetatavatest põhjustest tingitud vaimse alaarengu põhjus, mille põhjuseks on rasedate liigne alkohoolsete jookide tarbimine.
Loote alkoholisündroomi all kannatavatel inimestel võib kogu elu jooksul esineda mitmesuguseid füüsilisi, käitumis- ja õpiraskusi. Mõnel juhul võivad rasedad naised raske alkoholi tarvitamise tõttu põhjustada ka surnultsünnitusi või raseduse katkemist.
On selge, et enne rasedust ja raseduse ajal tuleks alkoholi tarbimist sündimata lapse ohutuse huvides väga vältida. Kõige ohutum variant lapse ootamisel on alati hoiduda igasugusest alkohoolse joogi tarbimisest, et tagada emale ja lapsele parim tulemus.