Keha koostise mõistmise tähtsus

Inimese anatoomiat näitav skelett

Keha koostis viitab rasva, lihaste, luude ja vee sisaldusele kehas. See on üldise tervise ja sobivuse oluline aspekt. Selle mõistmine aitab inimestel teha paremaid otsuseid toitumise, treeningu ja elustiili kohta. Selles artiklis süveneme kehakoostise üksikasjadesse, kuidas see mõjutab tervist ja kuidas seda täpselt mõõta.

Mis on kehakoostis?

Keha koostis on keha erinevate kudede, sealhulgas rasva, lihaste, luude ja vee osakaal. See on täpsem üldise tervise näitaja kui kehakaal või kehamassiindeks, sest see võtab arvesse rasva ja lihaste jaotust kehas.

Keharasva protsent on kehakoostise põhikomponent. See on rasva osakaal kogu kehakaalust. Naiste keharasva protsent peaks ideaaljuhul olema 20-27%, meeste puhul aga 13-21%. Need arvud võivad siiski varieeruda sõltuvalt vanusest, füüsilisest seisundist ja muudest teguritest.

Miks on kehakoostis oluline?

Keha koostise mõistmine on oluline mitmel põhjusel. Esiteks võib see aidata inimestel seada realistlikke eesmärke kehakaalu langetamiseks või lihaste kasvatamiseks. Teades oma keha rasvaprotsenti, saab kindlaks määrata, kui palju kaalu on vaja kaotada, et saavutada tervislik kehakoostis.

Teiseks, kehakoostis ennustab üldist tervist paremini kui kaal või kehamassiindeks. Uuringud on näidanud, et suurema keharasvaprotsendiga inimestel on suurem risk haigestuda erinevatesse terviseprobleemidesse, sealhulgas südamehaigustesse, diabeeti ja vähki.

Lõpuks võib kehakoostise mõistmine aidata inimestel teha paremaid otsuseid oma toitumis- ja treeningharjumuste kohta. Näiteks peaksid inimesed, kes püüavad kaalust alla võtta, keskenduma pigem oma keha rasvaprotsendi vähendamisele kui lihtsalt kaalu langetamisele.

Kuidas mõõta keha koostist

Kehakoostise mõõtmiseks on mitmeid meetodeid, sealhulgas:

  • Kahe energiaga röntgenabsorptsioonimeetria (DXA)
  • Bioelektriline impedantsanalüüs (BIA)
  • Naha paksuse mõõtmine
  • Bod Pod
  • Veealune kaalumine

DXA on kõige täpsem meetod kehakoostise mõõtmiseks, kuid see on ka kõige kallim. BIA on taskukohasem variant, mida saab teha kodus käeshoitava seadmega. Nahapaksuse mõõtmine on lihtne ja odav, kuid võib olla vähem täpne kui teised meetodid.

Bod Pod ja veealune kaalumine on väga täpsed meetodid. Siiski võib nende kasutamine olla keeruline ja mõnele inimesele ebamugav.

Tervisliku kehakoostise saavutamine

Kui soovid parandada oma kehakoostist, saad astuda mitmeid samme:

  • Kaasake vastupidavustreening: Vastupidavustreening, näiteks jõutõstmine või keharaskusharjutused, võib aidata suurendada lihasmassi ja vähendada keha rasvaprotsenti.
  • Seadke prioriteediks valgud: Valgurikas toitumine võib aidata toetada lihaste kasvu ja vähendada keha rasvaprotsenti.
  • Piirake töödeldud toiduaineid ja lisatud suhkruid: Töödeldud toitu ja lisatud suhkruid sisaldav toitumine võib põhjustada kaalutõusu ja kehakaalu halba koostist.
  • Jääge aktiivseks: Lisaks vastupidavustreeningule võib aktiivne liikumine, näiteks kõndimine, jooksmine või jalgrattasõit, aidata parandada üldist tervist ja kehakoostist.
  • Magage piisavalt: Uni on üldise tervise jaoks ülioluline. Püüdke iga öö 7-8 tundi magada.
  • Vähendage stressi: Krooniline stress võib põhjustada kaalutõusu ja kehakaalu halba koostist. Harjutage stressi vähendavaid tehnikaid, nagu jooga, meditatsioon või sügav hingamine.

Kehakoostis ja treening

Regulaarne treening on tervisliku kehakoostise saavutamiseks ja säilitamiseks väga oluline. Eelkõige vastupidavustreening aitab suurendada lihasmassi ja vähendada keha rasvaprotsenti.

Oluline on märkida, et optimaalse kehakoostise saavutamiseks on vaja enamat kui treeningut. Toitumine mängib kehakoostises samuti olulist rolli. Valgurikas ning vähe töödeldud toiduaineid ja lisatud suhkruid sisaldav toit aitab toetada lihaskasvu ja vähendada keha rasvaprotsenti.

Sellised tegurid nagu vanus, geneetika ja hormonaalne tasakaalustamatus võivad samuti mõjutada keha koostist. Näiteks vananedes väheneb loomulikult meie lihasmass, mis võib viia keha rasvaprotsendi suurenemiseni.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on kehakoostise mõistmine üldise tervise ja sobivuse seisukohalt väga oluline. See on täpsem tervise näitaja kui kehakaal või kehamassiindeks. See võib aidata inimestel teha paremaid otsuseid oma toitumis- ja treeningharjumuste kohta. Kehakoostise mõõtmiseks on mitu meetodit ja üksikisikud peaksid valima kõige täpsema ja taskukohaseima viisi. Üksikisikud võivad saavutada paremaid tervisenäitajad ja vähendada krooniliste haiguste tekkeriski, parandades kehakoostist, mitte lihtsalt kaotades kaalu.

Seotud artiklid